Welcome to Amgen Teach Teachers' Community Forum

Please, note that to access the Forum and the Picture gallery, you need to be logged in with your OpenID. If you do not have an OpenID, it is because you have not yet registered to join the Amgen Teach programme.

 

Please make sure that anyone featuring in any photography or video provides his/her written consent in advance. The best pictures will be used to promote the Amgen Teach programme giving extra visibility to you and your school.

  • See the frequently asked questions in the forum, ask your own questions and start networking with fellow teachers from all over Europe!
  • Share pictures of your class implementing some Enquiry based learning activities, or some pictures of your face-to-face training.

Amgen Teach Message Boards

« Back

Sınıfa Dönüş

Combination View Flat View Tree View
Threads [ Previous | Next ]
Tartışma Soruları:

  1. Nitelikli bir müzakere sürecinin olmazsa olmazları nelerdir? Müzakerenin niteliğini neler etkiler? Örneklerle, açıklayınız.
 
Müzakere sürecinin olmazsa olmaları şunlardır:
Müzakereyi kimin yöneteceği
Zaman yönetimi
Müzakereyi yöneten kişinin konu hâkimiyeti ve müzakere etme becerisi
Müzakere süresinde konu içinde kalınma.
Müzakereyi yöneten kişi (öğretmen veya öğrenci) konuyu çok iyi bilmesi gerekir. Ayrıca Müzakere etme yani oturumu yönetmeyi iyi bilmelidir. Katılımcıların(öğrencilerin) genelde bildikleri ve konuyu açacak sorulardan başlamalıdır. Söz alan öğrencileri dikkatli dinlemeli, öğrencinin fikirlerinin önemli olduğunu hissettirmeli ama herhangi bir yargıda bulunmamalıdır. Söz almak isteyen tüm öğrencileri belirlemeli ve süreyi ayarlamalıdır. Öğrencilerin soruları varsa not alınmalı ve sorulara cevap aranmalıdır(Konuyla ilgili olan sorular) Konu dışı sorular başka bir zamana  bırakılmalıdır. En son olarak Müzakereyi yöneten kişi konuyla ilgili konuşan öğrencilerin görüşlerini birleştirip kısaca bir sonuç ortaya çıkarmalıdır.
 
  1. Öğretmen sorusunun kaliteli olması ne demektir?
 
Sorular öğrencinin sınıf seviyesine uygun anlayabileceği şekilde olmalı net ve kısa olmalıdır. Cevaba göre soruların devamı gelmelidir. Cevabı evet  veya hayır olan sorular yerine dinleyicisinin ilgisini çekecek, neden, nasıl gibi derinlemesine gidilebilecek sorular olmalıdır.
 
  1. Nitelikli bir müzakere süreci öğrencilere nasıl katkı sağlar?
 
Öğrenciye fikirlerinin önemsendiği hissettirilir. Buda öğrencinin kendisini önemli ve değerli görmesini sağlar. Ayrıca yeni fikirler üretmesine vesile olur.
 
  1. Öğretmenler, öğrencilerin muhakeme etmesini nasıl sağlanır?
Öğrenciden gelen fikirler eleştirilmeyip konuyla bağlantılı ise öğrenciyi destekleyecek fikirler söylenmeli, konuyla bağlantılı değilse, öğretmen bu fikirleri konuya bağlamalıdır.  Öğrenci konuya katkı sağladığını ve söylediklerinin önemli olduğunu düşünürse yeni fikirler üretmeye ve devamında muhakeme etmeye başlayacaktır.
 

Useful Links

Amgen Foundation

 

Amgen Scholars

 

Amgen Biotech Experience

 

European Schoolnet

 

LabXchange

 

STEM Alliance

 

Scientix

 

See what Amgen Teach has accomplished in its fourth year!

Amgen Teach Infographic 2018

Forum Archives